Туристичка агенција со ,,А,, лиценца: 043 415 800  Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

Истанбул - 8ми Декември

 

 Истанбул 

 

09.12.2021

Битола – ИСТАНБУЛ Состанок на групата на Спортска Сала, во 16:15 часот. Тргнување за Истанбул во 16:30 часот. Ноќно возење.

 

10.12.2021

ИСТАНБУЛ Пристигнување во Истанбул во претпладневните часови. Панорамски разглед на градот со локален водич: Римскиот Аквадукт, Цариградска патријаршија позната и како Вселенска патријаршија, Чамлиџе, Ортакој. Сместување во хотел. Потоа посета на Сулејмание и Капали чаршија. Ноќевање.

 

11.12.2021

Појадок.  После појадокот посета на:Хиподром, Света Софија, Сината џамија-најголема и најпозната џамија во Истанбул. Факултативна посета на палатата Долмабахче- која служела како главна резиденција на султанот, Watergarden – трговски центар препознатлив по шоуто на вода, светла, музика . Враќање во хотелот. Ноќевање.

 

12.12.2021

Појадок. После појадокот одјавување од хотелот. Потоа, предлагаме возбудливо крстарење со брод по Босфор, под мостовите кои ги поврзуваат Европа и Азија, панорамско разгледување на раскошните палати од двете страни на каналот, посета на Мисир чаршија. Програмата продолжува со посета на познатиот шопинг центар Форум, каде се наоѓа големиот Аквариум… Тргнување за Македонија во попладневните часови. Пристигнување наредниот ден во раните утрински часови .

 

Цена на аранжманот 4.900 денари (79 евра)

 
ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ Е ВКЛУЧЕНО:
-Превоз со високотуристички автобус на наведената релација
-Сместување во хотел со 3*** на база 2 ноќевања со појадок
-Организација на аранжманот и придружник на патувањето

-Посета на Аја Софија, Сина Џамија
-Посета на трговски центар Forum
-Панорамски разглед на Истанбул


 
ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ Е ВКЛУЧЕНО: 
- Крстарење со брод по Босфор 15 евра
- Посета на Долмабахче и Watergarden 35 евра

- Доплата за 1/1 соба 30 % од вредноста на аранжманот
 -Задолжително КОВИД патничко – здравствено осигурување 160 мкд
Напомени: За реализација на аранжманот потребен е минимум од 35 патници.
 - Организаторот го задржува правото за промена на редоследот на одделни програми